reklama

Depresia je choroba...

Depresia je vážna a ťažká duševná porucha. Nie je to depka a nie každý, kto má akýkoľvek životný problém prekonáva depresiu. Nie je to prirodzená reakcia na to, že sa nám niečo nepodarí, že nedostaneme to, po čom túžime. Je to..

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)

 Depresia je vážna a ťažká duševná porucha. Nie je to "depka" a nie každý, kto má akýkoľvek životný problém prekonáva depresiu. Som zhrozený, keď "depku" má každý teenager, ktorý nedostane vytúžený mobil. Nie je to prirodzená reakcia na to, že sa nám niečo nepodarí, že nedostaneme to, po čom túžime. Je to veľmi vážne a obťažujúce ochorenie, ktoré významne a negatívne zasahuje do života človeka, ktorý depresiou trpí.

 Celosvetová prevalencia je celkovo cca 40%. Celkovo preto, že toto číslo obsahuje prakticky všetky formy depresie. V každom prípade znamená, že takmer polovica populácie v živote prekoná depresiu. Znamená to, že depresiou trpí takmer každý druhý človek na svete. Depresívny syndróm - súbor príznakov, ktorý charakterizuje nejaký chorobný stav, predstavuje chorobne smutnú - depresívnu náladu, spomalené psychomotorické tempo, spomalenie všetkých duševných funkcií a spomalené myslenie. A to všetko bez zjavného dôvodu. K týmto trom základným príznakom sa pridávajú najrôznejšie psychické a telesné príznaky, ktoré modulujú formu a závažnosť ochorenia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Človek prekonáva v živote jednu epizódu ochorenia, alebo viaceré, opakované epizódy. Častejšie sa depresie objavujú u žien, skôr vo vyššom veku. Je veľmi pravdepodobné, že vyšší výskyt depresií u mužov prekrýva vyššia incidencia zneužívania drog. Na Slovensku predovšetkým alkoholu. Za závislosťou od alkoholu je často skrytá, ako som sa neraz presvedčil, depresia mužov. Ale, aby im nebolo ľúto, aj žien.

 K základným príznakom depresie sa pridáva často úzkosť. Koniec koncov, ak nemáme chuť a energiu na žiadnu činnosť, zvládanie práce ani bežných denných povinností, nie je div, že sa pridáva pocit neistoty a úzkosti. Ako budem žiť, ako zvládnem prácu, ako budem platiť splátky hypotéky, čo bude so mnou a s mojou rodinou. Tie úzkosti a strachy dosahujú niekedy extrémne rozmery a charakter bludov. Depresívnych, paranoidných (vzťahovačných), autoakuzačných (sebaobviňujúcich). Objavujú sa tiež pocity zníženého sebavedomia, sebahodnotenia, pocity viny. Dobré rady a snaha laikov pomôcť, pokiaľ vôbec okolie vníma tento stav ako ochorenie, pocity nízkeho sebavedomia, sebahodnotenia a viny len zvyšujú. Tobôž, ak aj tí najbližší často vnímajú pacientovu neschopnosť ako lenivosť a moralizujú, či kritizujú.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Nechcem tu robiť prednášku z psychiatrie, ani popisovať jednotlivé typy depresie, alebo poskytnúť kompletnú klasifikáciu. Ale aj poruchy sústredenosti a kapacity pozornosti, pamäti a zapamätávania, podráždenosť, nepokoj, až agitovanosť a hnevlivosť, to všetko môže predznamenávať depresívnu poruchu.

 Človek nemá chuť do činnosti, nemá záujem o veci, ktoré ho predtým tešili. Neteší ho nič, ani rozkvitnutá lúka, ani slnečný deň, ani deti, či vnúčatá. Človeka neteší jeho obľúbené jedlo, ani sexuálna aktivita.

 Depresia je prejavom absolútneho nedostatku energie. Energie nie je na nič. Ako povedal jeden môj pacient "nemal som energiu ani na to, aby som sa osprchoval". Proste niet energie. A kde nič nie je, tam ani čert neberie. Matka príroda to vlastne zariadila veľmi umne. Nemáte energiu, tak nič nerobíte a šetríte, sporíte energiu na neskôr. Žiaľ, toto obdobie môže byť bez liečby veľmi dlhé. Epizódy depresie trvajú viac mesiacov, zažil som aj prípad, kedy jedna epizóda trvala skoro dva roky. Aj preto, že inaktivita vlastne chráni chorého pred úplným vyčerpaním a smrťou, sú odporučenia typu "vzmuž sa" a "vzchop sa" skôr na škodu. Nútia chorého človeka svoju chorobu lámať. To sa nevypláca. Chorému to len potvrdzuje jeho presvedčenie o svojej vlastnej neschopnosti a posilňuje jeho pocity viny, Je to, akoby ste človeka so zlomenou nohou nútili behať cez prekážky, alebo človeka po infarkte naháňali robiť v záhrade. Ale, ľudia, poznajúc lepšie telesné ochorenia a súvislosti sa takto ku zranenému, alebo človeku po infarkte nesprávajú. A rovnako vyžaduje ohľady človek, ktorý trpí depresiou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Trpí, to platí doslovne, pretože ten, kto prekonal skutočnú depresiu Vám povie, že depresia prináša obrovskú bolesť. A tí, ktorí to môžu porovnať dokonca tvrdia, že je to horšia bolesť, ako žlčníkový záchvat, či bolestivý pôrod. Navyše depresia veľmi často prináša skutočnú bolesť. Bolesti hlavy a chrbta, tie sú najčastejšie. Nenadarmo sa hovorí, že človek, ktorý trpí depresiou "má toho veľa na pleciach". Aby ste vedeli antidepresíva mávajú často analgetický účinok. Nielen tým, ako účinkujú na serotonínových, noradrenalínových a dopamínových receptoroch na depresiu, ale priamo aj na bolesť. Nové, moderné antidepresíva sú už pomerne "múdre" a dokážu pôsobiť presne tam, kde potrebujeme. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Človek, ktorý trpí depresiou má poruchu spánku, typicky takú, že síce zaspí, ale budí sa skoro. Nevyspatý a unavený. Nevládze vstať z postele. Vylihoval by aj celý deň. Toto nevyvoláva v najbližšom okolí pochopenie, skôr výčitky a vyčítavé pohľady. Najhoršia nálada je ráno, sú to tzv. ranné pessimá. V priebehu dňa sa spočiatku, pri výraznom stupni depresie, ani nezlepšuje. Počas liečby sa postupne objavujú podvečer, alebo popoludní jasnejšie chvíľky. Depresia dokáže obmedziť základné fungovanie počas dňa. Prináša nechutenstvo do jedla a často dosť výraznú stratu hmotnosti. Paradoxne sa niekedy trápenie prejedá a dochádza ku zvýšeniu chutí do jedla a zvýšeniu hmotnosti. A rovnako prináša depresia nechutenstvo na akúkoľvek činnosť. Výraznú apatiu, beználadovosť. Nielenže depresia je chorobný smútok. Ešte viac je to stav bez nálady. A žiadnu vôľu, abuliu. Ďalej výraznú pasivitu, obmedzenie aktivity a anhedoniu, stratu schopnosti radovať sa.

 Depresia je potencionálne smrteľné ochorenie. Jeho najvážnejšou komplikáciou je dokonaná samovražda. Kedy pud sebazáchovy klesne pod ťarchou sebaobviňovaní a sebaznehodnocovania a človek sa rozhodne, že lepšou alternatívou je ukončiť trápenie dobrovoľnou smrťou.

 Uznáte sami, že len tento skromný výpočet symptómov a ich dôsledkov, je dobrým dôvodom označiť depresiu za závažné ochorenie. Patrí medzi najčastejšie ľudské ochorenia a je aj jednou z chôrob najnákladnejších. Nielen priamo, v nákladoch na lieky a zdravotnú starostlivosť, ale aj nepriamo, tým, že ľudí pripravuje o radosť zo života, o prácu a zarobené peniažky, štát o výdavky na práceneschopnosť a invalidizáciu. 

 Nezastupujem farmaceutické firmy, ani náhodou. Dlhoročné skúsenosti, prax a výsledky s používaním/ používania najrôznejších antidepresív, od najstarších, po najnovšie, v liečbe mojich pacientov trpiacich depresiami ma však jednoznačne presvedčilo, že prvoradým krokom v liečbe depresie sú antidepresíva. Je pravda, že psychoterapia patrí k armamentáriu liečby depresií, ale dovolím si tvrdiť, že, najmä pri závažných depresiách, až v druhom rade. Je to, akoby ste človeku po infarkte miesto adekvátnej liečby poskytovali v prvom rade podporu a porozumenie. To platí aj pre rôzne alternatívne postupy. Veď, ak by boli rovnako účinné, alebo účinnejšie, boli by v našej medicíne liečbou prvej voľby.

 Hoci psychotrópne látky všeobecne môžu ovplyvniť krátkodobo a niektoré, návykové látky, aj dlhodobo osobnosť človeka, neplatí to pre psychofarmaká. Nie je oprávnená obava, že by Vás psychofarmaká, teda ani antidepresíva, mohli zmeniť. A ak, tak len v zmysle odstránenia chorobných príznakov. Tiež nie je opodstatnené sa obávať, že by boli antidepresíva návykové. Pokiaľ áno, tak ide o psychickú závislosť, ktorú môžeme registrovať u pacientov liečiacich sa pre rôzne telesné ochorenia. Človek trpiaci astmou si je vedomý efektu a užíva svoje antiastmatiká a človek trpiaci cukrovkou efektu a užíva svoje inzulíny. A nikomu by nenapadlo tieto lieky označovať za návykové. 

 Ak by ste teda zaregistrovali u seba, alebo u niekoho v blízkom okolí symptómy - príznaky depresie, určite neváhajte a vyhľadajte pomoc. Nemajte obavy z duševného ochorenia. Veď, ako som už napísal, kto iný by mohol trpieť duševným ochorením, ak nie človek. Ušetríte sebe alebo svojim blízkym množstvo utrpenia, lebo depresia je choroba...

Eduard Gemza

Eduard Gemza

Bloger 
  • Počet článkov:  37
  •  | 
  • Páči sa:  39x

Som lekár, psychiater, pracoval som ako sekundárny lekár aj primár psychiatrického oddelenia nemocnice, aj v psychiatrickej nemocnici, teraz pracujem na privátnej ambulancii, venujem sa biologickej psychiatrii, aj psychoterapii. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu